Lelkem szottya

Online Piláteszező Anyák Klubja. Csatlakozol?

Az anyaság terültén sok mindenben nem vagyok magabiztos. Talán hibát hibára halmozok, és az önbizalmam nagyon könnyen elszáll, de egy valamit biztosan tudok. A tudatos sport, testmozgás alapjaiban határozza meg, hogy mennyire érezzük magunkat jól a bőrünkben. Nem arról beszélek, hogy szülés után hajtsd szét magad, meg legyen álom tested. Arról beszélek, ami belül van, ami nem is látható, de esszenciális az egészség szempontjából: a gerincoszlopról.

A gerincesség átvitt értelemben jelenti a az egyenességet, hitelességet, megbízhatóságot. Ismerősek ezek a fogalmak? Az anyaságban is ezt keressük, nem? Szeretnék a gyerek előtt jó példával elöl járni és mutatni egy utat. Szeretnénk, ha számára biztonságot jelentenénk, megbízhatóak lennénk. De ehhez előbb az kell, hogy mi magunk is érezzünk a saját életünkben és a saját testünk iránt is egy bizalmat. És azt, hogy ez a test, mi értünk van, de mi is érte. Ebben a testben tudunk szeretni, élni, egy gyermeket felnevelni. Miért lesz ez a test hirtelen a szülés után teljesen jelentéktelen? Miért mondjuk azt, hogy én igazi anya vagyok, csak a gyerekemnek élek, és ezért leszarom a testem!

Ez egy óriási paradoxon. Nem tudunk anyaként energikusak, erősek, kitartóak lenni, ha a testünk fáj. Ha a gerincoszlopunk nem tart. A gerinchez kapcsolódik minden ízület, ami a mozgásban részt vesz. A karunk emeli a gyermeket, a lábunk cipeli, ahogy ölben van. A hátunk tartja a súlyát, mikor a hátunkon hordozzuk. Minden, ami az imádott gyermekünkkel kapcsolatos a testünkből is fakad. Amit megteszel a saját testedért, azt a gyerekedért is teszed. 

Tudom, hogy van egy olyan egyáltalán nem szimpatikus irány, ami az édesanyákban megpróbál bűntudatot kelteni, ha a szülés utáni plusz súlyt nem sikerül ledolgozni. Szerintem ez minden nőt zavar. Abból gondolom, hogy aki a leghangosabban kommentel, hogy bizony nem kell sportolni, talán az a legdühösebb, hogy fogalma sincs, hogy mit tehetne, hogy fogyjon, hogy egészségesebb legyen. Ki szereti azt, ha kifullad a lépcsőn? Ki szereti azt, ha nem bírja ölben ringatni a gyermekét? Szerintem mindenki szeretne jobb lenni, mint tegnap. 

Photo by Xavier Mouton Photographie on Unsplash

A fájdalommentes test, nem azzal kezdődik, hogy túlerőlteted magad súlyzókkal vagy unalomig tekered tévénézés közben a biciklit. Jóindulatból mondhatom azt, hogy ezzel is teszel valamit, de azt hiszem, csak az időt húzod. Később, eredmények nélkül majd mondhatod, hogy nem volt semmi értelme a sportnak. A várandósság után a test visszaerősítése finom, átmozgató, majd komolyabb tartásjavító erősítéssel kezdődik. Ne feledkezz meg a gátizmokról sem! A legapróbb mozdulatok, melyek nagyon nagy figyelmet igényelnek, ezek fogják a legkomolyabb eredményt okozni eleinte.

Hogy mik lesznek ezek? Kapcsolatba kerülsz újra a testeddel. Megérzel olyan izmokat, amiket rég nem. Elkezded érezni, hogy a mozgás energiát termel, akkor, mikor már nincs honnan meríteni. Érezni fogod  a tiszteletet  a tested iránt. Büszke leszel magadra, hogy megcsináltad. Később pedig jönnek a fizikai eredmények. Nem fog fájni a hátad, nyakas, könnyebb lesz a babádat ellátni, jobban fogod bírni a nagy sétákat, elkezd a hasad laposabb lenni. 

Ne gondold, hogy  babád nélkül kell lenned, amíg tornázol. Persze, hatékonyabb lehet, ha csak magaddal kell törődnöd, de úgy sincs hiába a mozgás, ha a baba is veled van. Legyen ez egy közös móka, játék! Legyél példa a számára! 

A pilates egy olyan gerinctorna, ami otthon is végezhető és a szülést követően is elkezdhető bizonyos módosításokat figyelembe véve. Kismamaként sem kell lemondanod a mozgásról, készítettem már pilates, gerinctorna alapú kismama videókat is. Az otthoni edzés nekem nagyon bejött, mert vagy alvás időben tudtam végezni vagy a kislányommal együtt. Ma már számára természetes, hogy anya tornázik. Ő is velem guggol és emelgeti a karját. Ha meglátja a pilates matracot, előveszi és mondja, hogy torna. Úgy hiszem, hogy a mozgás a mi életünkben teljesen természetes, a mindennapok része, nem egy görcs, nem egy nagyon előre megtervezett tevékenység. Bízom benne, hogy ezzel adtam neki valamit!

Ha te is szeretnél tornázni otthon, akkor ajánlom a videós programjaimat. Tudom, mert tapasztaltam, hogy milyen gyakorlatok esnek jól, így remélem, hogy a videók neked is nagyon sokat fognak adni!

A videótárban elérhető kismama torna is. Vannak átlagos, naponta végezhető pilates videók 30-40 percben, és rövidebb 15 perces programok. Baba mellett ez tutti belefér! Aki valami keményebbe szeretne belevágni, annak ott van a 4 hetes gatyába rázó program. Azaz 4 héten át heti 5 napot tornázhatsz, ha belevágsz.

 

Szülés utáni regeneráló program: online végezhető, videós oktatóanyag. Egyéni tempóban haladhatsz. Az alapoktól indul! Mindenkinek javasolt szülés után. Szétnyílt hasizommal különösen!

Minden videó elérhető egy előfizetéssel! Válaszd a havi vagy a 3 havi előfizetést:
https://pilates-maskepp.hu/online/

Ha a pilatest az alapoktól szeretnéd megtanulni, akkor a Pilates Alapozó Programot ajánlom!

Ingyenes edzések YouTube-on!

 

 

Ha érdekelnek az írásaim, kövess Facebook-on is. Ha olvasnál sport vagy életmódváltás témában, kövesd a https://pilatesmaskepp.cafeblog.hu/ blogom. Ha elmesélnéd a saját történetedet, és nem bánnád, ha a blogon megjelenne, írj nekem:csepelyt@gmail.com

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!